Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Venüs'ün Örtüsünü Gördünüz mü?

Venus-15Agu2016UUI-15Agu2016

Başlık biraz daha farklı olacaktı, Dünya'mızın gölgesini gördünüz mü diye sormam gerekti ama ben Venüs'ü görünce başka şey düşünemiyorum. Akşam güneş battığında doğu yönünde, sabah güneş doğmadan önce batı yönünde üstünde yaşadığımız bu güzel gök cisminin gölgesini görebilirsiniz. Aslında bir Ay tutulmasında da dünyamızın gölgesini Ay üzerinde izleyebilirsiniz ama her Ay tutulması ülkemizden görülmediği için normal bir günde bu olayı izlemek daha kolay. Dünyanın gölgesi çok büyük ve çok uzundur, dolunaya yakın evrelerde Ay'a kadar uzanır. Ben akşamleyin baktım gölgenin yuvarlak olduğunu gördüm.

İlişikteki ilk iki fotoğraf arasında 8 dakika 40 saniye fark var. Güneş batıda ufkun altına indikçe dünyanın gölgesi de ufuktan yükseliyor, yaklaşık 20 derece kadar yükselebilir. Koyu mavi olarak gördüğümüz bu gölgenin hemen üstünde pembe renkte bir bant görüyorsunuz, işte bu banta Venüs'ün kuşağı (Belt of Venus) deniliyor. Ben Venüs heykellerine baktım maşallah hiç kuşak kullanmamış, o nedenle kuşağı demedim örtüsü dedim. Üçüncü fotoğrafta örtüsü ile birlikte bir Venüs görmektesiniz.

Son fotoğraf da diğerleri gibi bu akşama özgü ve yine konusu aynı. Akşam 20:50 yöresinde Saklıkent'de tam başucumuzdan Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ, ISS) geçecekti. Venüs ve Altair'in yanından geçerek ufka yaklaştığında dünyamızın gölgesine girecekti ve görünmez olacaktı. Olayı aynen fotoğrafladım ve Ay hizasının biraz altında UUİ'nin parlaklığı azaldı ve hemen sonra yok oldu. Ben de size bir akşamda 2-3 olay birden anlatmış oldum ama Venüs'ün örtüsü çok güzeldi. Sevgilerimle...

yukarı çık