Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Kış Gökyüzü Çok Güzeldir

Bu fotoğrafı geçtiğimiz yıl 30 Aralık günü sizinle paylaşmışım. Tekrar paylaşmakta yarar var dedim. Geçen yıl Lovejoy kuyrukluyıldızı vardı gökyüzünde bu yıl da Katalina var ama geceyarısından sonra doğuyor, Arcturus yıldızının hemen yanında kendisi. Saat 4-5'e kadar beklemek gerekiyor, gök cisimlerini sevmiyorsanız sizin için çok zordur bu kış günlerinde. Bu yılbaşı bu fotoğrafa saat 22 yöresinde doğan Jüpiter ve Ay'ı eklemek gerekir. Üst üste olacaklar. Gelelim bu fotoğrafta size kış gökyüzünü nasıl tanıttığımıza.

Tüm ülkemde sanırım hava kapalı. Saklıkent'de de hava kapalıydı, biraz önce açtı ama fırtına çıktı. Önümüzdeki günlerde gökyüzünde neleri görebileceğinizi sizlere vurgulamak istedim. Avcı'nın (Orion) kuşağındaki üç yıldız Mintaka, Alnilam ve Alnitak size rehberlik eder. Bu üçlüyü bir doğru ile birleştirip aşağı doğru uzatırsanız Büyük Köpek takımyıldızının en parlak yıldızı olan Akyıldız'ı (Sirius) hemen görürsünüz. Biliyorsunuz gökyüzün en parlak yıldızıdır. Üçlüyü bir doğru ile birleştirip yukarı doğru uzatırsanız bu kez Aldebaran yıldızını görürsünüz. Bu aslında Öküz'ün gözüdür. Hemen onun üzerinde üküzün gövdesinde gördüğünüz ise Ülker kümesidir. Şairimiz onun için yedi kandilli süreyya demiş.

Bu sırada Sirius tüm eski toplumlarda büyüklüğünü göstermiştir unutmayalım. Kendisine yılbaşı yıldızı da denir. Çünkü saat tam 12'de meridyenimizde yani tam güney yönünde olur. Diğer bir deyişle yüksekliği maksimum olur. Tüm dostlarımın yeni yılını kutluyorum, sağlık ve huzur dolu günler diliyorum. Sevgilerimle...

 

Katalina-30122015

yukarı çık