Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Gökyüzü fotoğraflarim

Bayramımız Kutlu Olsun

Bugün bir çok bayram mesajı aldım, herkese ayrı ayrı gönderemeyeceğim için ben de çektiğim bir fotoğrafla bayramınızı kutluyayım dedim. Fotoğrafın ortasındaki bulutsunun adı Hilal (Crescent) bulutsusu. Bayrağımızda dalgalanan Hilal ile ne kadar benzer siz yanıtlayabilirsiniz.

Devamını oku...

Samanyolunun Dar Karanlık Yollarında

Yürüdüm, bu yaşta bu cesaret nereden geliyor diye sorabilirsiniz, haklısınız. İnsan genç iken korkmaz o tür yollarda yürümekten. Sol taraftaki bulutsunun adı Koza (Cocoon) işte benim evim orası, geceleri dışarı çıkıp yürüdüğüm bu karanlık yolun adı da Barnard 168. Kuğu takımyıldızında bulunan bu güzel olgular fotoğraflandığında ilginç duygular yaşatıyor.

Devamını oku...

İnsanın Canı Sıkılınca Ne Yapar?

Kadınların canı sıkılınca ya alışverişe ya da kuaföre giderler, erkekler ne yapar? İki gündür hava kapalı ve önümüzdeki 3-4 gün daha hava kapalı olacakmış, canım çok sıkıldı, çevremdekilere iyi davranmıyorum. Ben de canım sıkılınca dün akşam oturdum daha önce çektiğim bir görüntüyü işledim, Kuzey Amerika bulutsusu. İçime sinmedi, arkadaşlarım da benim gibi beğenmedi, mecburen tekrar işledim.

Devamını oku...

Tutulmuş Ay, Dolunay

Ay sadece dolunay olduğunda tutulur zaten. Yani güneş batarken Ay doğar, bu Dünya Güneş ile Ay'ın tam arasında demektir. Eğer Ay yörüngesi uygun ise üçü aynı hizada olacağı için tutulma olur. Bugünkü tutulmadan bir kare sizlere. Sevgilerimle...

Devamını oku...

Peçeli Güzel

Üç gündür Salda gölü kıyısında Yeşilova belediyesinin halk plajındaki bungolovların birinin önünde otururken Uğur İkizler hocamı yakalayınca gel sana bir güzel göstereyim diyerek kandırdım ve beraber peçeli güzeli işledik. 5 dakikalık pozların sayısı 40 taneydi. Üstelik farklı iki çerçeve ile çekmişim diğeri de 40 taneydi. Bir gecede çektiğim 40 görüntüyü istiflemiştim ve onun üstünde Uğur hocamın söylediklerini uyguladım.

Devamını oku...

Uluslararası Uzay İstasyonu TUG Üzerindeydi

Sadece TUG üzerinde olsa neyse Akrep takımyıldızının da içinden geçiyordu, akrebin başını yedi geçti. Akşamın erken saatleriydi, hava daha tam kararmamıştı ama yine de Samanyolu kendini göstermiş fotoğrafta. Antalya havalanına inen uçakların güzergahı olduğu için uçak geçmezse olmaz.

Devamını oku...

Mermer Ocağı ve Gökyüzü

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi 1997 yılında açıldı ama ondan önce devlet bu kurum için 5 milyon dolardan fazla para harcadı. İşte o zamanlar bu dağ kafası kesen mermer ocağı gibi şirketler yoktu. Fotoğrafta görülen toz mermer ocağından çıkıyor ve rüzgarın etkisi ile doğru o güzelim büyük teleskopların içine yağıyor, gel de gözlem yap. Devletimiz bir eli ile yaptığını diğer eliyle yok ediyor, anlamak mümkün değil.

Devamını oku...

Yenişarbademli ve Samanyolu

Yenişarbademli gözlem etkinliğine katılan tüm gökyüzü fotoğrafçıları Samanyolu'nun ne kadar güzel olduğunu farketti ve sürekli onu çektiler. Derin uzay fotoğrafları çekecek zamanları da pek yoktu çünkü Ay erken doğuyordu. Ben geri kalır mıyım ben de çektim ama nasıl?

Devamını oku...

Derin Uzayı Seviyor musunuz? IC 1318 ve LDN 889

Her gittiğimiz yerde Kuğu takımyıldızını tanıtırız. Kuşun kanatlarını, poposunu (Denep) ve başını gösteririz, iyi anlamaları için de gövdesini de gösteririz. Aslında ona Kuğunun kalbi deniliyor. İşte ilişikteki fotoğrafta gördüğünüz parlak yıldız Kuğunun kalbi, onun bir de adı var Sadr. Hemen sağında gözüken salma bulutsusu ise katalog adı IC 1318 olan Kelebek bulutsusu.

Devamını oku...

Lagoon ve Trifid

Yandık demeyin, bu harekete eskiden zahiri derdik, şimdi görünür hareket deniyor, nedeni sadece dünyamızın yörüngesinde Satürn'e göre daha hızlı hareket etmesinden kaynaklanıyor.

Devamını oku...

Bu Sabah Bu Güzel Beni Çok Yordu

Ne zaman böyle ince bir Ay çekmeye kalksam beceremem, özellikle de akşam hilalinde. Bu hilale ingilizcede "waning crescent" diyorlar yani azalan küçülen Ay anlamına. Yavrum o kadar küçülmüş ki, o kadar incelmiş ki sormayın. Saklıkent'de 05:03'de doğacaktı, ben 05:13'de başladım bu ince güzeli aramaya.

Devamını oku...

Benim Güzelim Diyet Yapmış

Kendisini üç gündür takip ediyorum, nedense gittikçe zayıfladı. Sanırım benim en sevdiğim evresi olduğunu biliyor, onun için bulutları kovaladı ve bana güzelce poz verdi, seni sevmemek mümkün mü? Cumartesi sabah saat 05:31'de yeniay evresine girecek. O nedenle yarın sabah tam 24 saatlik incecik bir güzeli yakalayabilir miyim bilemiyorum, onun için uykusuz bile kalırım. Her zaman olduğu gibi uzun poz vererek dünyamızın ışığını ve kısa poz vererek giydiği elbisenin ayrıntılarını gördüm. Sevgilerimle...

Devamını oku...
Bu RSS beslemesine abone ol