Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği

Ulusal-Gozlem-Senligi-4Mayis2016

Bu başlığın önüne TÜBİTAK veya TUG sözcüklerini de koymak gerekir ama nedense şenliği adında kurumun adı yok. TÜbitak Ulusal Gözlemevi (TUG) kurulduğundan bu yana her yaz yapılan çok önemli bir şenlik. Ben kaç yıldır bu şenliğin içindeyi, yılları unuttum ama o kadar olumsuz bir ortam (havanın soğukluğu, çadır eziyeti, tuvalet ve duş eksikliği gibi) olmasına karşın her yıl gelenler, geri dönerlerken büyük bir memnuniyet içindedir ve bir yıl sonra yine gelmek isterler.

Bu sene şenlik yönetimi farklı bir uygulama ile katılımcıları seçmeye çalıştı. Sevgili Kadir, şenliği web sayfasında çok güzel bir istatistik yayınladı. Bu sene şenliğe gelmek isteyenlerin sayısı 3259 kişiymiş. Sözün özü bu kadar kişi Saklıkent'e gelerek o olumsuz ortamda 3 gece yaşamak ve gökyüzüne bakmak istiyor. Gündüz ve akşam saatlerinde yapılan seminerlerde iğne atsanız yere düşmüyor ve katılımcılar özellikle çocuklar çok yararlanıyorlar. Çünkü onlara özgü atölye çalışmaları ve çeşitli yarışmalar düzenleniyor.

Tüm bunları neden yazdım çünkü biz bilim insanların önemli görevlerinden biri, bilimi halka sevdirmek, onları bilimsel konularda aydınlatmaktır. TÜBİTAK Bilim ve Toplum dairesi her yıl bu amaçla kabul ettiği projelere belirli bir finans sağlıyor. TUG Gözlem şenliğinin de bütçesi yine TÜBİTAK'tan geliyor. Bu bütçeyi artırsalar da yazın her ay bir gözlem şenliği yapma olanağı doğsa, halkın bu gereksinimini karşılamak mümkün olmaz mı?

TUG çalışanların her zaman işleri yoğundur, o nedenle dışarıdan birileri de bu şenliği yapabilir. Yeter ki TUG, teleskop ve gözlemevi ziyareti ile bu şenliği desteklesin. Bırakın yapacak kişi katılımcılardan belirli bir ücret alsın, kar edecekse etsin ama güzel bir organizasyon ile şenliği gerçekleştirebilir. TUG Yönetim Kurulu üyeleri bu başvuru sayısını acaba görüyor mu? Bunun için bir çare düşünüyorlar mı bilmiyorum. Fakat bu işin bir çözümü olsa gerek. Ben aklıma gelen çözümü dile getirdim. Sevgilerimle...

yukarı çık