Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Güzele Bakmak Sevap

Venus-aksamuzanimi

Böyle bir ata sözümüz var, gerçekten atasözü mü diye Google amcaya sordum, çikan sayfalarda bir namahreme(!) bakmak günah ama güle, manolyaya, çilege bakmak sevapmis. Benimki de ayni hesap, çünkü Venüs bir güzel ve her baktigimda sevap kazaniyorum. Sizlerin de bakmanizi her zaman öneriyorum ama havalar kapali oldugu için bakamiyorsunuz. Diger yandan gökyüzü cahilleri bu güzele baktiklarinda uçan daire zannederler, aman siz o hataya düsmeyin.

Bir iç gezegen olan Venüs Günes'ten pek ayrilamaz, en ayrik oldugu zaman Venüs, Dünya ve Günes arasindaki açi 47 derecedir. 6 Haziran günü iste bu güzelimizde sözkonusu açi 45 dereceydi. Bu açiya uzanim denir, eger aksam görünütorsa aksam (dogu), sabah görünüyorsa sabah (bati) uzanimi denir. Burada dogu ve bati kavramlari gezegenin günese göre doguda mi yoksa batida mi oldugunu gösterir. Yerlestirdigi sekli ayrintili incelerseniz dogu ve bati yönlerini görebilirsiniz. Günes sistemine kuzeyden baktigimizda tüm gezegenler saatin tersi yönünde Günes çevresinde dolanirlar.

Venüs aksam gökyüzünde gözükmeye 25 Ekim 2014 tarihinde basladi ve 15 Agustos 2015 tarihinde artik göremeyecegiz. O tarihte Venüs bizimle Günes arasindan geçecek ve daha sonra sabah gökyüzünde kendisini gösterecek ve hemen adini degistirecek ve "sabah yildizi" veya "çoban yildizi" diye anilacak. Biliyorsunuz günes battiginda bati ufkunda aksamleyin gördügümüzde de adi benim insanim açisindan "aksam yildizi"dir. Gökyüzünü taniyanlar ise ona yildiz degil Venüs gezegeni derler.

Sekile dikkat ederseniz Venüs'ün en parlak oldugu an en büyük uzanimda oldugu an degil, hatta tüm diskini bize gösterdigi an da degildir. En büyük aksam uzanimini geçtikten yaklasik bir ay sonra çok parlak gözüküyor. En parlak gözükecegi tarih 9 Temmuz 2015 günüdür ve o gün gökbilimcilerin parlaklik kavramlarina göre -5 kadir olacak. Günes ve Ay'dan sonra gökyüzünün üçüncü parlak cismidir. Karanlik bir gecede ona baktiginizda yerde gölgenizi bile görebilirsiniz. Bu güzeli Temmuz ayinin ilk yarisinda kaçirmayin derim ve günes battiginda bati ufkunda daha hiçbir gök cismi ortalikta yok iken o size bakar zaten. Evet unutmayin güzele bakmak sevaptir. Sevgilerimle...

yukarı çık