Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Uzay Tıbbı Astronotlar İçin Çalışıyor

Uzay-Tibbi

Uzayda çalışmak zor derim her zaman, nedense gençler de hep gitmek isterler. Bugün bir başka astronot hastalığından söz edeceğim. Fotoğraftaki güzellere bakıp da bunların neresi hasta demeyin.

Uzaya çıkan astronotlar çok kısa zamanda boyları 7 cm yöresinde uzar nedeni ağırlıksız ortamda çalıştıkları içindir. Omurgalarındaki boğumların arasındaki uzaklık artıyor. Bu ise geri kalan zamanda onlarda müthiş bir bel ağrısı yapıyor. Yere indiklerinde ise yanı ağrı devam ediyor ve doktorların gözetimi altında önceki kallerine dönmeye çalışıyorlar. İşin ilginç yanı yerdeki bir insan göre disk kayması riski bunlarda dört kat daha fazla. O nedenle önemli bir uzay hastalığı. Her giden astronotum altı ay uzayda kaldığını düşünürseniz bunun bir yöntemi olması gerekiyor.

İşte sorunu çözmek için bilimciler vücudu çok sıkı saran bir tayt ile bu işin üstesinden geleceklerini düşünüyorlar. İlginç bir dokumadan yapılan bu tayt astronot sanki yedeymiş gibi bir çekime neden oluyor. Düşünce gayet basit bu tayt omuzlardan ayağa kadar vücudu sıkıyor, dolayısıyla omurgayı değişmeden yerinde tutmayı sağlıyor. Şimdilik astronot eğitiminde kullanılan bu tayt yakında Uluslararası Uzay İstasyonunda kullanılmaya başlayacak ve hastalığı önleyecek mi anlaşılacak.

Benim gibi belden sorunu olan inanlara bu yaramıyor tabii. Ben de omurga boğumları arasında kıkırdaklar oluşuyor. Yanlış bir şey yazıyorsam doktor arkadaşlarım gülmesinler. Bu taytı giydiğimde sanırım anam ağlar, boğumlar iyice sıkışır. Sevgilerimle....

yukarı çık