Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

ESO Haberleri

ESO-HaberleriÖnce ESO'nun ne olduğunu bilmemiz gerekir. Avrupa Güney Gözlemevi'nin ( European Southern Observatory ) kısaltmasıdır. Şu anda yaklaşık 40 metrelik çapa sahip bir teleskop üretiyorlar. Avrupa ülkelerinin ortak gözlemevi diyebiliriz. ESO'ya girebilmek için genç Türk gökbilimcileri şu an dahi çaba harcıyorlar, FaceBook sayfasına bakabilirsiniz.

ESO'da yapılan çalışmalar halkın anlayacağı bir dil ile haber haline getirilir. Bu haberler yaklaşık 22 dilde aynı anda yayınlanır. Türkçesi ise bir grup genç gökbilimci tarafından yapılır ama nedense çoğunu Sevgili Arif Solmaz yapar. Yılmadan, üşenmeden bu görevi uzun zamandır sürdürdüğü için kendisine çok teşekkür ediyorum.

Bu fotoğrafta gördüğünüz inci bir kolyeye benzeyen 1987A süpernovası ile ilgili haberi ilgili sayfada okumanızı öneririm. Ayrıca sayfanın üzerinde yer alan sunscribe düğmesini tıklayıp haberlere abone olabilirsiniz. Bu şekilde ESO'dan çıkan her bilimsel çalışmayı türkçe okuyup anlayabilirsiniz. Sayfanın bağlantı adresi aşağıdadır. Sevgilerimle...
http://www.eso.org/public/turkey/news/eso1401/

yukarı çık