Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Bu Gece Yine Bir Uydu Düşüyor Bu Gece Yine Bir Uydu Düşüyor

Bu Gece Yine Bir Uydu Düşüyor

GOCE (Global Ocean Circulation Explorer) uydusu ise kontrolsüz bir şekilde bu gece atmosfere girecek ve düşecek. Bilim insanları nereye düşeceğini bilmiyorlar ama gönülleri biraz rahat. Neden derseniz dünyanın %70’i su, geri kalan kara parçasının da ancak %25’inde insan yaşadığından, bir kente düşme olasılığı %7’ye düşüyor.

dusen-uydu-2

450 milyon dolara mal olan GOCE, 1 ton ağırlığında ve yerin çekim alanını duyarlı olarak ölçmesi için ESA tarafından uzaya gönderilmişti. 21 Ekim tarihinde yakıtı biten GOCE o günden bu yana bir planör gibi yükseklik kaybetmeye başladı ve bu onun için doğal bir son. Yerin çevresinde 88 dakikada bir tur atan bu uydunun yerini her an http://goo.gl/5T240Y adresinden takip edebilirsiniz.

Ayda 1-2 uzay aracı atmosfere girerek yandığında bazı sahtekarların çok beklediği uçan dairelere çok benzerler. Atmosfere girdiği anda dağılan parçaları filmlerde gördüğümüz düşmanın askeri uçakları gibi çok hızlı bir şekilde başımızın üstünden geçer. Gökyüzünü tanımayan ve teknoloji özürlü vatandaşlarımız da bu türden bir olaya tanık olduğunda aklına ilk gelen uzaylılar olur, maalsef.

dusen-uydu-3

yukarı çık