Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Amatör Görüntü İşleyenler ve Satürn Amatör Görüntü İşleyenler ve Satürn

Amatör Görüntü İşleyenler ve Satürn

Bildiğiniz gibi NASA 16 gündür kapalıydı, hoş kapalı olmasa da farketmez. Uzaydaki her türlü gözlem uydusundan gelen görüntüler otomatik olarak internete yerleştirilir. 10 Ekim günü Cassini uzay aracı Satürn gezegeninin ekvator düzleminden uzakta ona kuzeyden bakarken 36 poz görüntü aldı. Kırmızı, yeşil ve mavi (RGB) filtrelerde 12'şer poz. Doğal olarak kamera bir seferde tüm Satürn'ü çekemediği için bu görüntüler parça parça geliyor.

Hırvatistan'dan Gordan Ugarkovic bu görüntüleri alarak mozaiik olarak birleştirdi ve elde ettiği bu görüntü bilim haberlerinde çok paylaşıldı. Nedeni de dünyamızdan hiç bir zaman Satürn'ü bu şekilde göremiyeceğimizdi. Kutup bölgesinde altıgen jet akımı gayet belirgin gözüken ayırma gücü çok yüksek bu görüntüye şu adresden bakabilirsiniz (http://www.flickr.com/photos/badastronomy/10328043663/sizes/o/in/photostream/)

Mars yüzeyinde araştırma yapan Meraklı, Satürn ve uydularını gözleyen Cassini, Venüs'de görüntü alan VenusExpress gibi tüm gözlem uydularından gelen ham görüntüler internete aynı anda yerleştirilir. Benim ülkemde bu görüntüleri işleyecek o kadar becerikli amatör gökyüzü fotoğrafçıları var ki eminim Ugarkovic'den daha güzelini yaparlar. Sevgilerimle...

yukarı çık