Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Sonbaharın Renkli Yaprakları ve Gökbilim Sonbaharın Renkli Yaprakları ve Gökbilim

Sonbaharın Renkli Yaprakları ve Gökbilim

Sonbaharda en çok sevdiğim yolculuk Safranbolu-Bartın arasında geçer. Genellikle orman olan bu bölgede hem yol benim sevdiği türdendir, dar ve gidiş geliş şeklindedir, hem de o ormanlardaki yaprakların rengine bayılırım. O yapraklarda yeşilin dışında aradığınız her renk vardır, sarı, turuncu, altın rengi, pembe, koyu kırmızı, kahverengi, bu renk cümbüşünü seyretmek ne kadar güzeldir ve hiç hüzünlenmem.

Benim ABD'de master yapan bir öğrencim bir ötegezegende eğer bitki varsa ve çevresinde dolandığı yıldızın sıcaklığına bağlı olarak yapraklarının her mevsim sarı olacağı konusunda bir projede çalışıyordu. O nedenle bir blog sayfasında bu konuda bir yazı görünce sizlerle paylaşmak istedim.

Sonbahar-2

İlkbahar ve sonbaharda, her yerde bulunan ağaçların ve fundalıkların yaprak renklerinin yıllık değişimi, içinde yaşadığımız doğaya gökbilimin en büyük görünür etkilerinden biridir. Sonbaharda günün karanlık miktarının artması, bu renk değişimine neden olur.

Sonbahar-3

Dünya Güneş çevresinde dolanırken gezegenimizin kuzey yarımküresine ilkbahar ve yaz mevsiminde güneş ışınları daha dik gelir ve günler uzun olduğu için daha çok gün ışığı alır. Sonbaharda ise yavaş yavaş güneş ışığı azalır ve kış başlangıcında hem ışınların şiddeti hem de gün ışığının süresi minimum olur.

Sonbahar-4

Sonbahar ve kış mevsimlerinde uzun geceler ve güneşten gelen enerjinin azalması, bitkilerin gereksinme duyduğu besin maddesini, yapraklar meydana getiremez. Sonuçta yaprak yeşil rengini koruyamaz ve dalından kopar, yere düşer. İlkbahar aylarında günlerin uzaması ve güneş ışınlarının artması sonucu ağaçlar yeniden uyanır, yeni yeşil yapraklar çıkarak güneş ışığını bitki için gerekli enerjiye çevirir.

Sonbahar-5

Benden bu kadar, bundan sonrasını sanırım bir biyoloji öğretmeni yorumlarda yazar. Fotosentez nasıl oluyor, yaprağın damarları ne işe yarıyor, yaşil pigment neden egemen oluyor gibi soruların yanıtlarını kısa kısa verir. Benim burada vermek istediğim, gökbilimi yaşadığımız doğaya nasıl etki ediyor, onu göstermekti. Seçtiğim fotoğraflar benim değil, Google'dan.

yukarı çık