Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Tembel Güneş Tembel Güneş

Tembel Güneş

Fotoğrafta Eylül ayı ortalaması dahil güneş leke sayısı görülmektedir. Leke sayısının ne denli düşük olduğu hemen göze çarpmakta, halbuki güneşin çok etkin olmasının beklendiği bir zamandayız. Bu 24. çevrim başlamadan önce günüş fiziği uzmanları maksimum değere 2012 Ağustus ayında ulaşacağını ve beklenen ortalama leke sayımının da 90 olacağını tahmin ediyorlardı. Fakat güneş çok tembel çıktı, şimdi artık 2013'ün sonları veya 2014'ün başında zirve bekleniyor ve maksimum değer de 66-70 olacak diyorlar.

Bu grafiği daha önce yine güneş etkinliği ile ilgili yazımda kullandım ve nasıl okunacağını izah etmiştim. Her ayın ortalamsı grafiğe bir nokta konur ve bir önceki nokta ile birleştirilir. 2011 Şubat ayında bir zirve yapmış ama ondan sonraki değerler hep o zirveden daha küçük. Bu hali ile 24. çevrim son yüzyılın en düşük güneş etkinliğini gösteriyor. Bu konuda çalışan bilimciler çok şaşkınlar, neden derseniz bazı gözlemsel kanıtlar var ki zirve değeri 2024 yılında meydana gelmesi beklenen bir sonraki 25. çevrimde hiç leke çıkmayacağını ileri sürmektedirler.

Güneşin bu çevrimde daha farklı acayiplikleri de var. Örneğin güney ve kuzey yarımkürelerin etkinlikleri hemen hemen aynıdır. Bazen asimetri oluşur bir yarımkürede daha fazla leke çıkar ama bu ancak bir sene sürer, bir sonraki sene diğer yarımküre etkin olur ve ortalamayı tutturur. Fakat 2006 yılından bu yana güneşte sürekli olarak kuzey yarımkürede daha fazla etkinlik var, yani en fazla bir sene sürmesi gereken asimetri 6-7 yıldır devam ediyor.

Bekleyip göreceğiz. Önümüzdeki aylarda güneş haylazlık yapacak mı yoksa tembelliğe devam mı edecek. Sevgilerimle...

yukarı çık