Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Kartal Bulutsusu Kartal Bulutsusu

Kartal Bulutsusu

Yılan takımyıldızında bulunan bu salma bulutsusu bizden tam 7000 ışık yılı uzaklıktadır. Gökadamızda tipik bir H II bölgesi olduğu için rengi kırmızıdır. Bulutsunun tamamı bir yıldız doğumevi gibidir. Hemen içinde bulunan açık yıldız kümesinde tam 460 yıldız vardır. Bunların yaşının 1-2 milyon yıl gibi çok genç yıldızlar olduğunu biliyoruz ama bir yandan da bulutların içinden sürekli yeni yıldızlar doğuyor.

25 Eylül günü bu güzel bulutsudan 93 görüntü aldım, ustalarımın sözünü dinleyerek yani yıldızların uzamasına izin vermemek için poz süresini 30 saniye gibi kısa tuttum. Kullandığım DSS yazılımı dört tanesi hariç hepsini istifledi. Dolayısıyla yaklaşık 39.5 dakika poz süresi ile alınmış bir görüntü oluştu. Görüntü işlemede bundan sonraki adımları beceremediğimden sağolsun ustalarımdan Sevgili Güven Özkan'a gönderdim. <pixinSight isimli yazılımı kullanarak gördüğünüz görüntüyü oluşturdu. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır.

FaceBook'daki takipçilerimin bir bölümü koşan adamı görememişti ama sanırım burada kanatlarını açarak uçan Kartal'ı görmemek olası değil. Fotoğrafı dikkatli incelediğinizde kanatların altında aşağıya doğru sarkan gaz bulutlarını da görebilirsiniz. Ayrıca Samanyoluna baktığımızda onu neden bir parlak bulut gibi gördüğümüzü de bu fotoğraf kanıtlıyor. O kadar çok yıldız var ki, gözümüz onları ayrı ayrı göremez. Fotoğrafta ne kadar çok yıldız var değil mi? Sevgilerimle...

yukarı çık