Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Koşan Adam (Running Man) Bulutsusu Koşan Adam (Running Man) Bulutsusu

Koşan Adam (Running Man) Bulutsusu

Orion bulutsusunu daha önce sizinle paylaşmaştım ama daha iyilerini çekeceğim demiştim. Her fırsattatekrar denedim. Teleskobun takip etmesini en iyi duruma getirdiğimde sadece Orion yönünde en iyi sonucu elde ettim, diğer yönlerde halen belirli miktarda kayma vardı. 18 Eylül günü sabahleyin çektiğim 16 görüntünün 10 tanesini DSS istifledi, dolayısıyla 20 dakikalık bir poz süresi elde ettim. Bu daha iyi olduğu için sizinle paylaşmaya karar verdim.

Orion çıplak gözle kolayca görülen bir bulutsudur, renklerinde kırmızı hakimdir. Hemen onun yarım derece kuzey doğusunda görülen mavi renkli bulutsu ise Koşan Adam bulutsusudur. Bu bulutsunun NGC kataloğunda tam üç adı vardır, NGC 1973/75/77. Bulutsudaki karanlık bölgeler farklı kataloglanmıştır. Bu isim ona 20 yıl önce Teksas Astronomi Topluluğu üyesi Jason Ware, komşusu benzettiği için bu ismi önermiş ve çok kişi tarafından benimsenmiştir.

Peki, siz orada koşan bir adam görüyor musunuz? Tekrar tekrar bakın ve sonunda göreceksiniz koşan adamı. Bulutsunun karanlık bölgelerine bakın.

Sevgilerimle...

yukarı çık