Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Heykeltraş (Sculptur) Gökadası Heykeltraş (Sculptur) Gökadası

Heykeltraş (Sculptur) Gökadası

Yontar takımyıldızında bulunan bu spiral gökadayı ilk kez Caroline Herschel 1783 yılında keşfetti. Uranüs gezegenini bulan William Herschel'in kızkardeşi olan Caroline da kardeşi gibi aslında Almanyadan İngiltereye göçmüş müzisyendi, fakat iki kardeşin gökbilime yaptığı katkı unutulmazdı. Caroline bir kuyrukluyıldız avcısıydı.

Heykeltraş gökadası bizden 11.4 milyon IY uzaklıkta ve M81 gibi yıldız doğurganlığı fazla olan bir gökadadır. Merkezinde 5 milyon güneş kütlesinde büyük bir kara delik olduğu son çalışmalarda ortaya çıkarılmıştır. Gökyüzünde Andromeda'dan sonra en güzel görünen gökadadır. Parlaklığı 8 kadir yöresindedir ve benim kullandığım teleskopla bir de bulunduğum enlemde gerçekten çok güzel görünüyordu.

Uzun zamandır çektiğim fotoğrafları sizinle paylaşmıyorum çünkü gerçekten çok kötüler. Önümde bir hafta kaldı umarım daha iyilerini çekeceğim, çünkü Uğur ustamın sözünü dinleyeceğim. 15 tane 2.5 dakikalık pozla aldığım görüntülerin ancak üç tanesi istiflendi. Çünkü yıldızlarda müthiş uzama var. Her zaman mükemmele doğrudan değil de adım adım yaklaşmakta yarar vardır.

Sevgilerimle...

yukarı çık