Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Uzayda Vücud Derinize Ne Oluyor? Uzayda Vücud Derinize Ne Oluyor?

Uzayda Vücud Derinize Ne Oluyor?

Her zaman konuşmalarımda söylerim, astronotların yaşamlarının ne kadar zor olduğunu. Özellikle yaşadıkları tıbbi sorunları anlatırım , kan dolaşımı bozulur, kas ve kemik erimesi, böbrek ağrısı gibi. Geçen haftalarda Uluslararası Uzay İstasyonun'da (UUİ)astronot Karen  Nyberg'in saçlarını yıkarken videosu yayınlanmıştı. Onun üzerine iki astronotun (Mike Massimo ve Don Pettit) uzayda insan vücudunda meydana gelen değişiklikler ilgili söyleşi videosu yayınlandı.

Uzayda-vucud-2

Karen neden saçını yıkamak istemişti? Doğal olarak kirlendiği için. Astronotlar uzayda kirleniyor mu, evet, her şeyden önce çok terlerler. Ama ızdırap çektikleri çok şey vardır. Bunların başında da tüm vücutlarında ki deri kuruyor. Aslında çevre denetimi ve yaşam destek sistemi (the Envirnonmental control and Life Support System, ECLSS) içeride yaşanan havayı sürekli değiştirmesine karşın bu deri kurumasından kurtulamıyorlar.

Uzayda-vucud-3

Biliyoruz ki UUİ'de solunan havanın temiz olması gerekir. Fakat astronotlar özellikle çoraplarını çıkarırken ortalığa ölmüş deri parçalarından bir bulut ortaya çıkıyor. O nedenle görev arkadaşlarının allerjik bir hastalığa yakalanmaması için çoraplarını çok dikkatli çıkarımak zorundalar. Aşağıda verdiğim YouTube adresinden videoyu izlerseniz, deri parçalarının bir arı sürüsüne benzetebilirsiniz. Fotoğrafları o videodan kopardım.

https://www.youtube.com/watch?v=akw6XBjD5ho

yukarı çık