Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Ağustos Gökyüzü Şenliğine Hazır mısınız? Ağustos Gökyüzü Şenliğine Hazır mısınız?

Ağustos Gökyüzü Şenliğine Hazır mısınız?

Yılın en şiddetli akanyıldız yağmuru bildiğiniz gibi Ağustos ayının ortasına düşer. Ne güzel herkes deniz kenaronda veya benim gibi yaylalarda oturanlar bu gökyüzü olayına şahit olma olanağı bulurlar. Bu sene yine 12 Ağustos'u 13'üne bağlayan gece maksimum düzeyine ulaşacak. Aslında bu tarihten 8-9 gün önce başlar, 8-9 gün sonra biter. Maksimum olduğu gece saatde 100'den biraz fazla akanyıldız göreceğiz. Rahmetli annem görseydi bu şöleni bu gecede ne kadar ölen insan var derdi.

Agustos-2013b

Swift Tuttle kuyrukluyıldızının güneşe yaklaşırken yörüngesinde bıraktığı bir toz bulutunun içinden geçecek dünyamız. Saçılma noktası Perseus (Kahraman) takımyıldızında olduğu için akanyıldız yağmuru Perseid olarak adlandırılır. Atmosferimize giren toz parçacıklarının hızı saatde 216 000 km yöresindedir.

Agustos-2013c

Bu güzel olayı fotoğraflamak çok basittir. Bir üçayak ve bir de fotoğraf makinesi yeterlidir. Uzaktan kumandası olursa çok iyi olur. Proğramlayın ve her 10 saniyede bir fotoğraf çeksin. En azında 10-15 göktaşı yakalarsınız. Eğer kameranızı bilgisayara bağlamayı biliyorsanız, ayarlayın siz de biraz seyrettikten sonra yatın sabaha kadar makine fotoğraf çeker. Makineniz ile gelen CD'de güzel bir proğram var bu işi onunla yaparsınız. Canon makinelerde kullanılan EOS Utility yazılımı.

Agustos-2013d

ABD'de 2008 yılından bu yana tüm güney Amerikaya yerleştirilen kameralarla düşen ateş topları saptanmış. Ateş topu, parlak göktaşlarına denir. Ençok ateş topu Perseid akan yıldız yağmurunda meydana geldiği görülmüş. İkinci akanyıldız yağmuru ise Geminid'ler olmuş. Fakat birinciyi meydana getiren kuyrukluyıldızın çekirdeği daha büyük olduğu için Perseid ateş toplarının ortalama parlaklığı Geminidlerin ateş toplarında daha parlaktır.

Agustos-2013e

Evet bayramda başlayabilirsiniz bu gök olayını seyretmeye. Her 10 akanyıldızdan bir tanesinin ateş topu olacağı ileri sürülüyor. Düşünebiliyor musunuz Venüs parlaklığında bir gökcismi hızla atmosferinize giriyor, eğer sakin bir dağ başında iseniz bazılarının sesini de duybilirsiniz. Size iyi seyirler...

yukarı çık