Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Altın Elementi Evrende Nasıl Oluştu? Altın Elementi Evrende Nasıl Oluştu?

19 Temmuz'da Dünyalılar Satürn'e Poz Verdiler

Bu konuda ilk yazımı 15 Temmuz'da yazmıştım. Özellikle o yazının yorumlar kısmında NASA'nın "Satürn'e el sallayın" kampanyasını da duyurmuştum. Cassini Satürn gezegeninin Güneş'e göre arkasına geçtiği anda bizim saatimizle 20 Temmuz 00:32'de gökbilime meraklı Amerikalılar büyük bir coşku ile poz verdiler. Ben de balkonumdan baktım. Bulunduğum yere göre Satürn batmamıştı ama İstanbul'un ışık kirliliğinden görmek ne mümkündü. Neyseki Cassini'nin çektiği fotoğrafa belki bir foton ekleyebilmişimdir.

Saturn-19July2013b

Yazının başında gördüğünüz dünyamızın büyüklüğü işte o kadar. Kamera evren ölçeklerinde o kadar da uzakta değildi sadece yaklaşık 1.5 milyar km ötede Satürn sistemini inceleyen Cassini'deydi. Bu fotoğraf 15 dakika içinde çekilen 33 pozun yan yana getirilmesi sonucu oluşmuştu. Bu Satürn ve halkası 33 görüntü ile edilmişken dünyamız sadece bir görüntüden oluşuyordu. O görüntüyü beş kez büyüttüğünüzde sevgili doğal uydumuz Ay da görünüyordu.

Saturn-19July2013c

NASA aynı gün Messenger uzay aracı ile de dünyamızı çekmişti. Bu fotoğrafta her iki uzay aracının görüntüleri karşılaştırılmış. Messenger, Merkür gezegeni çevresine yerleştirilen ilk uzay aracıdır ve onun haritasını çıkarmıştır. Merkür'ün uydusu var mı diye araştırırken bu fotoğrafı çekmiştir. Messenger bu fotoğrafı çektiğinde bizden sadece 98 milyon km uzaktaydı.

Saturn-19July2013d

Neredeyse kamerada bir pixel yer kaplayan bu küçücük dünyamızdan o gün o saatde Satürn'e elsallayan insanların FaceBook sayfasında çeşitli fotoğraflarını görmek mümkün. NASA'nın bu güzel kampanyasının afişi de aşağıda. Artık bu evrende çok az yer kapladığımızın farkına varılması dileği ile.

Saturn-19July2013e

yukarı çık