Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Uzayda Suda Boğulmak Uzayda Suda Boğulmak

Uzayda Suda Boğulmak

Uzay istasyonundaki astronotlar zaman zaman uzayda yürüyüş yaparlar. Bu bir zayıflama yürüyüşü değil, istasyonun dışında bir takım yapılacak işler için istsyonunun kapısında kendilerini dışarı atarlar. Bunun için önce kendilerini hava kilitli odaya (airlock) geçerler. Elbiselerini belirli bir sırada giymeleri gerekir. Tahmin edemiyeceğiniz kadar uzun süren bir süreç. Daha sonra yavaş yavaş o odanın havası boşaltılır ve elbise içindeki tüm birimlerin çalışıp şalışmadığı test edilir. Odanı diğer kapısını açarak uzaya çıkarlar.

Avrupa Uzay Ajansının İtalyan astronotu Luca Parmitano ile ABD'li Chris Cassidy 6 saat 15 dakika sürecek bir çalışma için 16 Temmuz günü istasyonun dışına çıktılar. Rusların yeni modülü için yapmaları gereken ayarlamaların yanında Houston üç iş daha vermişti. Çalışmaya başlayalı 1.5 saat olmuştu ki Luca'nın kaskının içinde bir sıvı sızıntısı meydana geldi. Kaskın içi yavaş yavaş bu suya benzer sıvı ile dolmaya başladı. Durum hemen kontrol merkezine bildirildi ve yürüyüş yerım bırakılarak astronotların istasyona dönmeleri sağlandı.

Hava kilit odasına dönmeden önce Cassidy "eğer iyiysen elimi sık" diyerek Parmitano'nun iyi olduğunu öğrendi. Çünkü artık yüzü o sıvı ile dolmuştu. Ayrıce kulakları da sıvı ile dolduğu için Luca ne konuşabiliyor ne de arkadaşlarını duyabiliyordu. NASA açıklamasında yaşamsal bir tehlike olmadığını bildirse de zavallı Luca neredeyse uzayda bir sıvı içinde boğulacaktı. Astronotlar hava kilit odasına döndükten sonra oda hemen hava ile doldurulur ve elbiselerini çıkarmaya başlarlar. Haberde Luca'nın iç çamaşırlarının kuru olduğu, sızıntının kaskın hemen arkasındaki hortumda oluşan delikten geldiği anlaşıldı.

Sıvı, suya hiç benzemiyordu, bir tuhaf tadı vardı. Dolayısıyla astronotların su içme tankından gelmiyordu. Giydikleri çok katlı elbiseyi soğutmak için kullanılan iyotlu sudan kaynaklandığı ortaya çıktı. Daha önce uzaya çıkan Kanadalı astronot Chris Hadfield'in su ile yaptığı deneylerin videosunu izlediyseniz sıvın yüze nasıl yapıştığını anımsarsınız. Luca'nın konuşamamasının nedeni de sıvı yüzüne iyice yapışmıştı. Her ne kadar NASA sorun yok dese de, fotoğrafa baktığınızda istasyonda kalan diğer astronotların hava kilitli odaya girerek telaşla yardım ettiklerini göreceksiniz. Demek ki uzayda su içinde boğulmak da varmış diyebiliriz.

yukarı çık