Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Yeryüzünün Yeşil Yapısı

NASA ve yine ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer kurumunun ortak olduğu NPP (National Poşar-orbiting Partnership) uydusu Nisan 2012 ve Nisan 2013 tarihleri arasında VIIRS (Visible-Infrared Imager/Radiometer Suite) kamerası ile çektiği görüntüleri bir mozaik yaparak halka sundu. Bu fotoğrafın çözünürlülüğü çok yüksek olduğu için her bölgeye bakabiliyorsunuz. Yazıdaki resimleri de ekrandan çekerek sizlere gösterebiliyorum.Yesil-yapi-2

Fotoğrafa baktığınızda ilk göze çarpan doğu ve güney komşularımızın bitki örtüsü açısından ne denli fakir olduklrını hemen farkediyorsunuz. Ülkemizin bu açıdan ne denli şanslı olduğunu, sadece iç anadolu bölgesinde yer yer çorak arazi olduğunu görebiliyoruz. Ama resmi büyütüp de baktığınızda İstanbul'un ne denli bir betonlaşmış yapıda olduğu da çok aşikar.

Yesil-yapi-3

28 Ekim 2011 tarihinde bir Delta II roketi ile 824 km yukarıda bir yörüngeye yerleştirilen uydu, hergün yer çevresinde 14 kez dolanmaktadır. VIIRS kamerası ile zamanla bitki örtüsünde bir değişim olursa onu çektiği görünür ve kızmızıöte bölgedeki fotoğraflardan ölçebiliyor. 22 bandda gözlem yapan radiometre aleti ise yeşillik alanlardaki en ince değişimi farkedebilmektedir.

yukarı çık