Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

NASA Astronotlarını UUİ'ye Nasıl Gönderiyor?

Uzay Mekiği projesi bildiğiniz gibi 2011 yılında sona erdi. NASA yetkilileri biz astronotlarımızı ruslara göndertiriz daha ekonomik olur dediler. Bir anlamda ülkemizde tüm kamu kurumlarının hizmet alımı için kullandıkları taşeron firma gibi düşündüler. Binlerce çalışanın işine son verdiler. Aynı zamanda ABD'de yeni yeni palazlanan uzay teknolojisi firmalara para yardımı yaparak onları çeşitli projelere yönlendirdiler. Bazı firmalar kargo uzay aracı yaptı, bazıları ise astronot taşıyacak uzay araçları için çalışmalarını halen sürdürüyorlar.

UUI-2

Bu amaç için Rus Uzay Ajansı Roscosmos ile ilk kez 2009 yılında masaya oturdu ve 2012 yılında Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) göndereceği 6 astronot için yaptığı protokolda çerçevesinde 306 milyon dolar ödedi. Astronot başına 51 milyon dolar. Bu miktar astronotların rusyada gitmeden önceki eğitimi ve gidiş-geliş taksi parasıydı. İkinci kez 2010 yılında yaptığı protokolda 2013 yılında göndereceği 6 astronot için 335 milyon dolar ödedi. Astronot başına 56 milyon dolar. Bir yılda sanki enflasyon olmuş gibi kişi başına fiyat 5 milyon dolar artmıştı.

UUI-3

2014-2016'nın ilk yarısında göndereceği 12 astronot için 2011 yılında masaya oturdu ve 753 milyon dolar ödedi. Astronot başına 63 milyon dolar. Yine bir yılda yaklaşık 7 milyon dolar zam yapmıştı. Son olarak geçende masaya yine oturmak zorunda kaldı ve 2016'nın son yarısı ve 2017'nin ilk yarısında göndereceği 6 astronot için 424 milyon dolar, yani astronot başına 70.6 milyon dolar ödedi. Tüm ABD bilim medyası ne oluyor demeye nihayet başladı ama neyseki artık 2017'nin son yarısından itibaren özel sektör bu iş için hazır hale gelecek.

UUI-4

Kanada'nın uzaya gönderdiği son günlerde gitar çalıp şarkı söyleyen astronotu Chris Hadfield bugün yere indi. Uzaya gitmenin çok pahalıya mal olması nedeniyle Kanada hükümetinin 2016, hatta 2019 yılına kadar bir daha astronot göndermeyi düşünmediği ifade edildi. Ama bir yandan da bir veya iki uçuş için ruslar ile müzakere ediyorlar. Her ülke gibi Kanada Uzay Ajansının da bütçesi hükümeti tarafında kesintiye uğradı ve şu anda bütçesinin dörtte biri ile ancak uzay taksisinde bir koltuk alabiliyor. 2016 yılında NASA'nın desteklediği SpaceX firması çok daha ucuza UUİ'na astronot taşıyacağı için Kanadalılar sözkonusu firma ile de görüşmelere devam etmektedir.

UUI-5

Tüm dünyada rusların müzakere yeteneği tartışmasız kabul ediliyor. Onlarla masaya oturduğunuzda maalesef onların deiklerini yapmak zorunda kalıyorsnuz. NASA yaptığı hesaba göre kazançlı olabilir ama Roscosmos onları sıkıntıda yakaladığı için de her yıl koltuk başına 6-7 milyon dolar daha fazla almanın yolunu buldu. TUG'daki 1.5 metrelik teleskobun getirilmesi sırasında ve bu yıl protokol sona erdiği için yapılan müzakerelerde hep rus tarafının dediği olmuştur maalesef. Bizim tarafda onların ne denli müzakereci olduğunu anlamış bulunuyor.

UUI-6

Bilindiği gibi ruslar Soyuz uzay araçları ile 3 ayda bir 3 astronotu UUİ'na götürüyor ve oradan 3 astronotu alarak yere indiriyorlar. UUİ'na giden her astronot orada 6 ay çalışıyor. Rus ve ABD'li astronotların yanı sıra Avrupalı, Kanadalı ve Japon astronotlar da UUİ'na gidiyorlar ve kendi uzay ajanslarının istediği deneyleri yapıyorlar. UUİ'nin yapılması sırasında bu ülkeler ortaklaşa çalışmıştı.

UUI-7

yukarı çık