Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Bugün İlkbaharın Başlangıcı Bugün İlkbaharın Başlangıcı

Bugün İlkbaharın Başlangıcı

Mart ekinoksunda güneş ekvator düzleminde bulunur.

Bugün Güneş sabahleyin tam doğu noktasından doğacak ve akşam da tam batı noktasından batacak. Bugün gece ve gündüz bir anlamda birbirine eşit yani 12 saat. Yerin ekvator düzlemini uzaya genişletirsek Güneşin merkezi Türkiye saati ile tam 13:02 de bu düzlemde olacak ve sadece biz de değil tüm dünyada gece ve gündüz eşit olacak ama kuzey yarımkürede güzelim ilkbahar başlarken, güney yarımkürede yaşayanlar sonbaharı karşılayacak.

Bahar-baslangici-2
İstanbul Boğazının güzeli.

Yine İstanbul boğazında konut yapılmayan bölgelerinde erguvanlar açacak ve her yer mor renge bürünecek. Günler gittikçe uzayacak, geceler kısalacak bundan böyle, bir anlamda daha fazla yaşayacağız. Bir anlamda gec ve gündüz birbirine eşit dedik ama güneş doğmadan önce ve battıktan sonra ışınları atmosferde kırılarak geldiğinden dolayı gündüz biraz daha uzun olacak. Bu ise sadece 10 dakikalık bir fark getiriyor.

Bahar-baslangici-3Bugün tam saat 13:02 de dünyamızın gündüz ve gece lısmını görüyorsunuz.

Her ne kadar dünyanın her tarafında gece-gündüz eşitliği olsa da güneş ışınlarının şiddeti enleme göre farklılık gösterir. Bugün Adana'da güneş ışınları daha yoğun olurken, İstanbul'da şiddeti daha az olur. Bugünün diğer bir önemi de yerin dönme ekseni ne güneşe doğru ne de aksi yöne doğru eğik olmayacak.

Bahar-baslangici-4

Mart ekinoksunda Güneşin bugün bulunduğu takımyıldız Balıklardır. Bundan binlerce yıl önce ve sonra bulunacağı burçlar şekil üzerinde işaretlenmiştir.

2000 yıl önce bu Mart ekinoksunda Güneş Koç takımyıldızındaydı bugün ise Balıklar takımyıldızında. Yaklaşık 600 yıl sonra ise Güneş yine bu ekinoksda Kova takımyıldızında bulunacak. Yerin dönme ekseninin presesyon hareketinden 26000 yıllık bir dönemi vardır. İlkbahar hepimize mutluluk ve neşe getirsin.

yukarı çık