< < < < < Gökbilim Yazılarım
Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Güneş Etkinliğinde İlginç Davranışlar Güneş Etkinliğinde İlginç Davranışlar

Güneş Etkinliğinde İlginç Davranışlar

Yukarıdaki şekil bu ilginçliği gayet güzel gösteriyor. Her ne kadar güneş şöyle patladı, böyle patladı diye medyada haberleri okuyorsanız da Güneş eski Güneş değil. Daha önce de yazdığım gibi (http://goo.gl/A35wT ; http://goo.gl/jx7aB ; http://goo.gl/hsVTd ve http://goo.gl/uAm9e) güneş etkinliği bu yıl maksimum düzeye çıkıyor. Ortalama 11 yıllık çevrimde bu maksimum bir önceki 2001'deki maksimuma göre yarıya düştü, beklentileri bile karşılamıyor. 2001'de güneş leke sayısı 120 yöresinde iken 2013 etkinliğinde bu sayı yarı yarıya düşmüş ve şimdilik 60 yöresinde geziniyor.

Diğer ilginç bir davranışı geçtiğimiz hafta NASA açıkladı. Bir önceki 23. çevrimde olduğu gibi etkinlik maksimumda çift tepe mi yapacak acaba? Gerçekten de 23. çevrimde iki tepe noktası hemen göze çarpıyor, biri 2001'in ortalarında diğeri de 2002'nin ortalarında, aradaki bir senede etkinlik çok daha düşük. 2013 Ocak ayına kadar yapılan gözlemlerde de gördüğümüz 2011'in son aylarında leke sayısı maksimuma çıkmış ama bir yıldır yerlerde sürünüyor. Eğer bir önceki çevrime benzeyeceği düşünülüyorsa önümüzdeki aylarda güneş leke sayısında bir artma bekliyor güneş bilimi yapan araştırmacılar.

Eğer beklenen olmaz ise leke sayısı giderek azalacak ve 2019 yılında olması beklenen minimum yaklaşık 3 sene erken meydana gelecek. Belki de toplam 7 sene sürecek 24. çevrim, güneş sisteminde ve yer ikliminde çok değişik olaylara neden olacak. Bilindiği gibi güneş etkinliğinin davranışını ölçmek için sadece leke sayımları değil, güneşteki patlamalar, güneşin radyo ışıması gibi daha pek çok parametre kullanılır ve tüm bu parametreler de leke sayısının davranışı ile aynıdır. Bilim insanlarının beklentilerinin gerçekleşeceğini umalım demek bugün için yeterli, en azından Haziran ayına kadar durum kendini gösterir.

back to top