Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Bulutsu.org - İnternette Türkçe Engüzel Gökbilim Kaynağı Bulutsu.org - İnternette Türkçe Engüzel Gökbilim Kaynağı

İnternette Türkçe Engüzel Gökbilim Kaynağı

Türkçe gökbilim kaynakları ile ilgili verdiğim seminerlerde baş köşeye bulutsu.org'u koyarım, belki sizler farklı bakabilirsiniz ama benim üç tane nedenim vardır. Birincisi yaklaşık 6-7 yıldır bıkmadan usanmadan her gün APOD'u türkçeleştirip okuyucularının önüne koymuşlardır. APOD'un koyduğu resimler güzeldir ama asıl gökbilim bilgisi onun alt yazısındadır. Bu altyazılarda geçen kavramlar tanımlar da bağlantı adresleri ile geriye gider. Hepsini toplamak olası olsaydı çok güzel bir kitap elde edilirdi.

İkinci nedenim ise gökbilim ile ilgili sözcükleri topladıkları çok güzel bir İngilizce- Türkçe sözlüğü sürekli büyütmeleri. APOD'un fotoğraf alt yazılarını çevirirken sıkıntı çektikleri yeni kavramlara güzel Türkçe karşılık bulmaları ve sözlüklerine eklemeleri. Bu konuda akademisyenlerden de yardım alırlar. Üçüncü nedenim çeşitli web sayfalarında yayınlanan türkçe dökümanların bağlantı adreslerini vermele
ri. Bu dökümanları bilimsel bir süzgeçten geçirirler öyle her yazının adresi giremez bu sayfaya.

Bir çok web sayfasında (örneğin http://www.astronomidiyari.com/) Günün Gökyüzü Görüntüsü diye bir resim vardır ona bastığınızda sizi APOD'a götürür, sanki herkes ingilizce biliyormuş gibi. Benim web sayfamı yapan Sevgili öğrencim Ayvur Peletier de bundan koymuştu, ben dedim ingilizce bilmiyorum, bu resmi tıklayınca beni bulutsu.org'a götürsün. Sağolsun uzun uğraşlardan sonra Joomla üzerinde bu işi becerdi. Joomla web sayfası olup da Bulutsu.org'u takip etmek isteyenlerin Adrian Design‘nın https://www.facebook.com/internetisforeveryone adresindeki LIKE tuşuna bastıklarında kendilerine ZIP dosyası olarak ilgili modülü göndereceğini ifade ediyor Ayvur, ilgililerin dikkatine.

Ben yeni web sayfam dolayısıyla son teknolojileri öğreniyorum ya bu RSS Feed'e kafayı taktım. Neden bulutsu.org'un da RSS Feed'i olmasın diyerek Ayvur ve Bulutsuyu buluşturdum. Fotoğrafta gördüğünüz gibi artık bulutsu.org sayfasında da RSS Feed var. Okla gösterdiğim bu ikon'a tıkladığınız zaman kullandığınız tarayıcıda bir RSS feeder yoksa sizi yönlendiriyor ve gerekli plugin'i yüklüyor. Peki ne kazanıyorsunuz? Hergün bulutsu'da fotoğraf değiştiği zaman sizin tarayıcınız bulutsu sayfasını sizin önünüze koyuyor.

Hergün bu fotoğrafların alt yazılarını okuyun ve gökbilim dünyasından sürekli haberdar olun. Öneririm.

yukarı çık