Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed

Yıldızlar Altında Bir Yıl

Bu yayınlanmış güzel bir kitabın ismi. Tesadüfen çok sevdiğim amatör gökbilimci Arif Bayırlı'nın "GökGünce" sayfasında gördüm. Kitabın o kadar güzel bir tanıtımını yapmış ki okumuş gibi oldum ama yine de ilk fırsatta alacağım, kütüphanemde bulunsun isterim. Kitabın yazarı çocuk iken büyük merakı olan gökbilime tekrar dönüşünü, bir yandan gökbilim bilgileri verirken bir yandan yaşadığı her anı satırlara dökmüş. Ama ben size Arif Bayırlı'nın yazısından bir paragraf vererek bitireceğim. (Yıldızlar Altında Bir Yıl -> http://www.gokgunce.org/2012/07/yldzlar-altnda-bir-yl.html)

"Bu kitabı okurken, o denli canlı bir doğa içerisinde olmasa da benzer bir atmosferde, saat gece yarısını çoktan geçmiş, yaz aylarıının başlangıcı ve ben arkadaşımın gözlemevinde Andromeda’nın yavaş yavaş ufukta yükselmesini beklediğim anları hatırlıyorum. Elimin altındaki 14”lik dev teleskopla bizden 2 milyon ışık yılı ötedeki galaksiyi tüm detaylarıyla izlemek için sabırsızlanarak.. Optik yeteneği kısıtlı insan gözlerimle göreceğim siyah beyaz görüntü bütün gece uykusuz kalmama fazlasıyla değer… Bir süredir uzak kaldığım amatör astronomi hevesimi, yukarıda ilk paragrafını alıntıladığım Akılçelen Kitaplar Yayınevi’nden çıkan Charles Laird Calia’nın “Yıldızlar Altında Bir Yıl” kitabı fazlasıyla tekrar tutuşturacak gibi görünüyor.

Gökbilim merakınızı lütfen unutmayın, size yaşamınıza renk katar, mutlu kılar. tekrar döndüğün için seni kutluyorum Sevgili Arif.

yukarı çık