Menu
FacebookTwitterLinkedInRSS Feed
Gökbilim Yazılarım

Gökbilim Yazılarım

Yıldız Tozlarından Oluşuyoruz

Konferanslarımda bu konuyu uzun uzun anlatırım, gençler öğrensin diye. Bir gün açık havada verdiğim bir konferansta 10 yaşlarında bir kız çocuğu yanıma geldi bu yıldız tozlarını görebilir miyiz dedi. Yere bak dedim yerdeki her toz yıldız tozu, çok şaşırmıştı.

Devamını oku...

Tam Adımı Gökyüzüne Yazıyorlardı

Ama ben onları çok kızdırdım. Bu yazanlar kimdi? Bu kez gökyüzü güzelleri değil, yeryüzü güzelleriydi. Canları sıkılınca kuaföre veya alış verişe gitmiyorlarmış, gökyüzüne çıkıp Ethem hocanın adını yazmak istemişler ama ethem hoca onları kızdırınca sadece "E" yazıp gerisini getirmemişler, olsun ben onlara kızmam ki.

Devamını oku...

Ay Yer Çevresinde Ne kadar Zamanda Dolanıyor?

Geçenlerde 2-3 öğretmen bana bu soruyu sordu, yanıtı verdim ama kitapta bir yerde 27, başka bir yerde 29 yazıyor hocam bizde hangisi doğru diye size soralı istedik dediler. Yakın zamanda size yeni yazılan 5. sınıflar Fen Bilgisi kitabından söz etmiştim (https://goo.gl/An5kEB ), sanrım o kitaptan söz ediyorlardı öğretmenler. Ben de konuyu burada siz öğretmen dostlarıma açıklayayım istedim.

Devamını oku...

Dünya Güneşe Düşer mi?

Bu ne biçim soru diyebilirsiniz ama Quora'da sormuşlar benim de hoşuma gitti, sizlere yazayım dedim. Biliyorsunuz yer çevresinde dolanan uyduların belirli yaşamları var çünkü uydu yörüngesinde var olan parçacıklarla sürtünür ve hızı yavaşlar, yavaşladıkça yere yaklaşır ve sonunda yere düşerler. Dünya da gezegenler arası tozlarla çarpışarak yörünge hızını düşürüyor mu diye sormuşlar.

Devamını oku...

Kazdağlarında Oksijen Bol mu?

Bu soruyu 3-4 sene önce Balıkesirden arkadaşım Onur sormuştu. Olamaz öyle bir şey demiştim ama içime de kurt düşmüştü ve bilimsel açıklamasını aramıştım, bu kadar insanın bildiği bir konu yanlış olur muydu? Olur tabi, son zamanlarda bol miktarda "öğrenilmiş cehalet" kavramını anlatıyorum beni dinleyenlere, bu da onlardan biri olabilirdi.

Devamını oku...

Gökyüzünün Sabah Güzeli

Ona boşu boşuna sabah yıldızı dememişler. Yaklaşık saat 3'de doğuyor ve şaheser parlaklığı ile sabaha kadar doğu ufkunu süslüyor. Aslında biraz dikkat etseniz güneş doğduktan sonrada onu gökyüzünde uzun süre takip edebilirsiniz. 20 Haziran günü hilal şeklindeki Ay ile yan yana poz verecekler. Sahurdan sonra yatmıyorsanız muhakkak bu güzele bir bakın. Unutmayın güzele bakmak sevaptır.

Devamını oku...

Dünya Düzmüş, Duydunuz mu?

Bugün okudum, YouTube’da tam 17 milyon video varmış dünyanın düz olduğunu gösteren. Banada sordular bir kaç kez FaceBook’da, güldüm geçtim, yanıt vermedim türk gencinin o kadar da akılsız olmadığını düşündüğümden. Tam benim meşhur “Sahte Bilim” sunumlarının bir parçası. İnsanların düz dünya gibi şeylere inanması için bir sürü neden vardır. İşte bu nedenlerle YouTube’da video sayısı artmaktadır. Quora’da bir kişi çok güzel yanıt vermiş bu iddialara, ben de size aktarayım.

Devamını oku...

Ay Sizi Takip Etti mi?

Geceleyin araba veya otobüsle uzun yolculuk yaptığınızda hiç Ay'ın sizi takip ettiğini düşündünüz mü? Geçenlerde Hatay'dan uçakla dönerken Venüs gezegeni beni takip etti, neyse ki Sabiha Gökçen havalanına indiğimde hava bulutlıuydu da onu göremedim. Benimkisi şaka tabii ama çocuklar genellikle böyle düşünürler.

Devamını oku...

Karanlık Maddenin Evrimi

Samanyolu gökadamızın dış kısmında dolanan yıldızlar Kepler'in üçüncü yasasına uymamasından dolayı gökadayı saran bir karanlık madde olduğunu anlamıştık. Olay neydi diye sorarsanız Kepler'e göre merkezden uzaklaştıkça yıldızların merkez çevresindeki dolanma hızları düşmesi gerekirken hızlarının yüksek olmasıydı. Eğer gökadayı sarar büyük bir kütle olursa bu yüksek hızı açıklıyordu.

Devamını oku...

Türk Gökbilimci İlginç Bir Süpernova Keşfetti

Ülkemizdeki tüm gökbilimcileri tanırım, hem yaşlı olduğumdan hem de profesyonel gökbilimcilerin ILETI listesinin moderatörü olduğum için. Emir Karamehmetoğlu adını hiç duymamıştım, araştırdım TED Ankara'da okuduktan sonra liseyi ABD'de okumuş, o nedenle tanıyamamışım. Her neyse şu anda İsveç Stockholm Üniversitesinde doktora çalışmalarını yapan Emir büyük bir araştırıcı grubu ile yaptığı çalışmada bu ilginç süpernovayı analiz etmişler. Astrophysical Journal dergisinde yayınlanan 14 yazarlı makalede Emir birinci sırada.

Devamını oku...
Bu RSS beslemesine abone ol

Yeni teleskobum ve Ay

AY-Orion80DGökyüzü fotoğrafçılarının önerisi üzerine uzun odak uzaklığına sahip bir Canon merceği alacağıma çok daha ucuza 600 mm odak uzaklığına sahip 80 mm çaplı mercekli bir teleskop aldım. Marka modeli Orion 80D. Üç ayağın üzerinde zor durduğu için daha önce aldığım Orion 2M kundağının üzerine yerleştirdim ve o gün dolunaydı ben de denemek için Ay'ı çektim. 26 Şubat tarihinde Saklıkent'de çekilmiştir. ISO 100 ve poz süresi 1/320. Görüntü kırpılmıştır. (19 Mart 2013)